Čo je podporné opatrenie?
Podporné opatrenie je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
Komu je podporné opatrenie určené?
Podporné opatrenie je určené všetkým deťom, ktorých zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia. (§2 245/2008)
Ako požiadať o podporné opatrenie?
Žiadosť o podporné opatrenie:
Žiadosť podáva zákonný zástupca alebo odborný zamestnanec školy so súhlasom zákonného zástupcu.
Vyjadrenie na účel podporného opatrenia:
Vypracuje poverený odborný zamestnanec, vychádzajúc z individuálnych potrieb dieťaťa a katalógu podporných opatrení.
Vyjadrenie riaditeľa školy:
Vyjadrenie riaditeľa školy zohľadňuje materiálno-technické vybavenie a personálne možnosti školy alebo školského zariadenia. Vyjadrenie riaditeľa sa vyžaduje len v prípade, ak škola PO neposkytne v plnom rozsahu.
Žiadateľ môže požiadať Regionálny úrad školskej správy (RÚŠS) o preskúmanie vyjadrenia riaditeľa školy/školského zariadenia:
Môže tak urobiť v prípade, že navrhované podporné opatrenie škola/školské zariadenie odmietne poskytnúť alebo neposkytne v navrhovanom rozsahu.
Ak RÚŠS zistí, že vyjadrenie riaditeľa je OPODSTATNENÉ, vykoná všetky potrebné úkony na zabezpečenie poskytnutia podporného opatrenia.
Ak RÚŠS zistí, že nie je možnosť poskytnúť podporné opatrenie, bezodkladne kontaktuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), ktorý určí spôsob poskytnutia podporného opatrenia.